[hlSlogan]
"E-DÖNÜŞÜMÜN YENİ ADI: KAYITLI ELEKTRONİK POSTA" SİSTEMİNE GEÇİŞ SEMİNERİ
Eğitim Veren Firma
TNB KEP
Eğitimen Hakkında
Barış Uzunhan
Tarih
16.12.2014 - 16.12.2014
Saat
14:00 - 16:00
Adres
TOSB - TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi 41480, Şekerpınar Çayırova KOCAELİ
Fiyat
Üye Firma: 100 TL + KDV TL
Üye Dışı Firma : 150 TL + KDV TL
Detaylı Bilgi

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi, Türkiye’de 2013 yılında yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile iş yaşantımıza dâhil olmuş ve 19 Ocak 2013 tarihli E-Tebligat Yönetmeliği ile anonim ve limited şirketler için kullanımı kanunen zorunlu hale getirilmiştir. Adalet Bakanlığı tarafından Elektronik Tebligat gönderimlerinin 19 Aralık 2014’te başlayacağı ve  UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinde KEP adresi kayıtlı bulunan tüm tüzel ve gerçek kişilere tebligatlar elektronik ortamda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden gönderileceği duyurulmuştur. Elektronik tebligat adresi olarak kullanılacak KEP adreslerini henüz almamış olan tüzel kişilerin yeni dava ve dosya işlemlerinde KEP adreslerini iletmeleri isteneceği bir sistem devreye alınacağından,  KEP adreslerini henüz edinmemiş olan mükelleflere UYAP sistemi tarafından uyarı verilmesi sağlanacağı da paylaşılmıştır.

 

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli elektronik posta hizmetidir.

 

KEP’in standart e-postalardan farkı nedir?

Normal bir e-posta içeriği değiştirilebileceğinden ve orijinalliği şüpheli kabul edildiğinden yasalar karşısında ispat ve delil niteliği taşımaz. KEP iletisinin ise kim tarafından gönderildiği, kime gönderildiği, ne zaman gönderildiği bellidir ve değiştirilemez.  İletiler alıcıya mutlaka ulaştırılır ve sistem okunma garantisi verir. Bu nedenlerle KEP kayıtları hukuki delil niteliği taşır ve standart e-posta sistemlerinin sağlayamadığı güvenceyi sağlar. Şahsen teslim edilmesi gereken ve gizlilik gerektiren birçok ileti ve doküman da Kayıtlı Elektronik Posta aracılığı ile güven içerisinde üçüncü taraflarla paylaşılabilir.

 

KEP’in firmalara sağladığı önemli avantajlar nelerdir?

KEP gönderimi geleneksel posta ile yapılan yasal bildirim ve yazışmaların, elektronik ortamda hızla ve resmi geçerliliği olacak şekilde yapılmasını sağlar. Bu sayede firmalar klasik iş yapış şekillerini değiştirip işlerinde hız ve verimlilik yakalayabilir, aynı zamanda klasik postalama sistemlerinin neden olduğu gönderim ve kağıt tüketim maliyetlerini %70’e varan oranlarda azaltabilirler.

KEP sisteminin önemli özelliklerinden biri çevreye zarar vermeden, atık üretmeden iş yapmayı sağlamasıdır. Kağıt tüketiminin azalmasıyla çevrenin korunmasına büyük katkı sağlayan KEP, sürdürülebilir yeşil iş süreçlerini destekler.

 

KEP kullanmanın faydaları nelerdir?

Elektronik haberleşmenin iş hayatının vazgeçilmezi olduğu günümüz koşullarında, ispat niteliği olan, güvenilir ve ekonomik bir yöntemin tercih edilmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Sistemin, özel sektörde yaygınlaşmasının yanı sıra, kamuda yaygınlaşması da vatandaşların daha kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır.

 

KEP hangi alanlarda ve ne tür bildirimler için kullanılır?

Tüm vatandaşlar, kamu kurumları ve her sektörden, her ölçekteki işletme önemli gördüğü tüm belge ve içeriklerin elektronik olarak gönderiminde KEP kullanabilir.

İhtar, ihbar, başvuru, dilekçe, sözleşme yenileme, fesih, ticari taraflar arasında yapılan yazışmalar, ihale, teklif, sözleşme evraklarının paylaşımı, şirketlerin beyannameleri, fatura, ekstre, talimat gibi gönderiler, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi birçok ileti gönderimi KEP ile yapılabilir.

Kurumlar; iletişimde bulundukları diğer kurumlarla, iş ortakları, müşterileri ve çalışanları ile aralarındaki bilgilendirme, beyan ya da onay içeren yazışma ve bildirimlerini kayıtlı e-posta (KEP) ile yaparak ileride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklara karşı kendilerini güvence altına almış olur.

 

EĞİTİME KATILMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN