[hlSlogan]
TRIZ
Eğitim Veren Firma
StCC
Eğitimen Hakkında
OSMAN TIG
Tarih
24.11.2016 - 25.11.2016
Saat
10:00 - 17:00
Adres
TOSB - TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi 41480, Şekerpınar Çayırova KOCAELİ
Fiyat
Üye Firma: 640 TL + KDV TL TL
Üye Dışı Firma : 960 TL + KDV TL TL
Detaylı Bilgi

Yakın geçmişte, yeni atılımlar oluşturma yeteneği ve işe yarayan fikirler bir armağan olarak kabul edilir ve inovasyonu yönetmek çok zordu. Şimdi durum değişmekte. Problemlerin çözümüne pratik ve sistematik bir metodla yaklaşıp yeni fikirlerin gelişimine olanak sağlayan TRIZ sayesinde global pazardaki belirleyici şirketlerin inovasyon stratejileri yeniden biçimlenmiştir.

TRIZ, sorunlara mekanik ve detay çözümler yaratan bir teknik olmayıp, sadece mevcut durumun geçmiş deneyimlerin bir kombinasyonu olduğu varsayımından hareket eden ve bu doğrultuda düşünce sistematiği sunan bir yöntemdir.

TRIZ sistematiğinin temelleri 1940 yılında Moldavyalı bir patent uzmanı olan Genrikh Altshuller tarafından atılmış ve gelişimini bu güne kadar sürdürmüştür. Altshuller Baku’ deki patent bürosunda 2.000.000 den fazla patent başvurusunda yenilik olarak öne sürülen fikirlerin aslında bazı bilinen kavramların değişik isimlerde tekrarından başka bir şey olmadığını fark etmiştir. Altshuller’ in dikkatini çeken bir başka konu ise, sorunların çözümü için önerilen yöntemlerin yeni sorunları beraberinde getirmesi ve bu durumun ise bir çelişkiler zinciri yaratması olmuştur.

Buradan yola çıkan Altshuller TRIZ i “Hayat sorunlar üzerine kuruludur. Karşılaştığınız her hangi bir soruna karşılık geliştirdiğiniz çözümün gerçekten çözüm olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü her çözüm kendi sorununu yaratır. Bu da sizi kısır döngü içine sokar ve çözümsüzlüğe götürür. Oysa aksiyon sorun karşısındaki reaksiyon sorunu tahmin edebilirseniz çözümü ona göre hazırlayabilirsiniz.” ana felsefesine dayandırmış ve TRIZ metodolojini geliştirmiştir.

TRIZ ve beraberinde getirdiği Sistematik İnovasyon mevcut durumun analizini ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını organize ederken, inovasyonun tipik özelliği olan beraberindeki riskleri de tanımlanabilir ve yönetilebilir hale dönüştürmektedir.

Son zamanlarda geliştirilen , Temel Çatışma Analizleri, Fonksiyon Analizleri, Teknoloji- Pazar Değerlendirme Matrisi, Değer- Çelişki Haritaları, İnovasyon Yol Haritaları gibi yeni analitik metodların da uyumlu entegrasyonuyla TRIZ sadece ürünlerdeki inovasyona değil, aynı zamanda tüm değer zincirindeki proseslere de çarpıcı katkılarda bulunmuştur. Süreçlerde İnovasyon ,Sürekli İyileştirme (CIP) yi ilke edinmiş mükemmel şirketlerin bir parçası haline gelmiştir.

Eğitimin İçeriği

İnovasyon ve İcad ın tanımı (Invention vs Innovation)

Türkiye İnovasyon ve AB ülkelerine göre durumu

Genrikh Altshuller ve TRIZ e giriş

• Tanım & Tarihçe

TRIZ Teorisi

• Yaratıcılık Seviyesi

• Teknik Sistem Geliştirme Aşaması

• Mükemmellik

TRIZ Araçları

• Çelişki ve Çelişkiler Matrisi

• 40 Temel Yaratıcı Prensip

Ayrıştırma Prensipleri

PUGH Kavram Seçimi

9 Pencere Kavramı

Problem Çözmenin Algoritması

Uygulama , Atölye Çalışması(Takım Çalışmaları)

Takımların Sunumu 

EĞİTİME KATILMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN