[hlSlogan]
KAPASİTE PLANLAMASI - ONLINE EĞİTİM (22 TEMMUZ)
Eğitim Veren Firma
İDEALKOÇ
Eğitmen Hakkında
ASLI CEYHAN (Özgeçmiş)
Tarih
22.07.2020, Çarşamba - 22.07.2020, Çarşamba
Saat
13:00 - 17:00
Adres
ZOOM - ONLINE PLATFORM
Fiyat
Üye Firma: 200,00 TL + %18 KDV
Üye Dışı Firma : 250,00 TL + %18 KDV
Hesap Bilgileri
TAYSAD TAŞIT ARAÇLARI TEDARİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
TC. İŞ BANKASI A.Ş. - Şube Kodu : 2429 - Hesap No : 43978
IBAN : TR22 0006 4000 0012 4290 043978
Detaylı Bilgi

Kapasite Planlama Eğitimi

İşletmelerin ilk hedefleri karlı hale gelmektir. Karlılığın devamlı olması için müşterinin istediği fiyat, kalite ve zamanda değeri müşteriye sunmak esas hedeftir.

İşletmelerde mevcut kapasitenin etkin şekilde kullanılması ile talepler tam zamanında müşteriye sunulabilir. Bu noktada müşteriyi ve değeri doğru tanımlamak önemlidir. Müşterinin talep hızı takt time olarak tanımlanır ve takt time a göre kapasite yönetilmelidir. Ancak çeşitliliğin ve değişkenliğin fazla olduğu şartlarda üretimde kapasiteyi yönetmek için bazı araçların doğru kullanılmasına ihtiyaç vardır. Öncelik darboğazların belirlenmesi ve sonrasında dengeleme modellerinin tanımlanması olmalıdır ki değişkenliği yönetebilelim.

Eğer kapasite doğru planlanırsa, doğru adam ve makineye işler atanırsa işletmelerde akış yaratıla bilinir. Aksi takdirde üretimde prosesler arası ve siparişler arası beklemeler yaşanır. Üretimde setuplar artar, makine ve insana düşen yük artacağı için muri-aşırı yük oluşur. Mudalar artarak yönetilmesi daha zor bir karmaşa ortaya çıkar. Üretimde bekleyen stoklar, siparişi olan malların üretimde olmaması ancak ihtiyaç olmayan siparişlerin depoda beklemesi kapasitenin doğru yönetilmemesinden kaynaklıdır.

Bu eğitimde Kapasite nasıl tanımlanmalıdır ve nasıl yönetilmelidir kavramları anlatılacaktır. Kapasite ve talep dengelemesi, heijunka, PFEP kavramları anlatılacaktır.

 

İçerik:

  • Kapasite planlama nedir?

  • Kapasite planlama yapılırken nelere dikkat edilir?

  • Kaynakların verimli kullanımı nasıl sağlanır?

  • Kapasite dengeleme modelleri nelerdir?

   • Heijunka nasıl yapılır?

   • PFEP nasıl yönetilmelidir?

  • Uygulama