[hlSlogan]
ZF VE WABCO’YA 2017 CLEPA İNOVASYON ÖDÜLÜ10.08.2017 15:00
ZF SERVICES TÜRK SAN. VE TİC. A.Ş.
ZF ve WABCO, Devrim Niteliğindeki Emniyet Teknolojileri Sayesinde 2017 CLEPA İnovasyon Ödülü'ne Layık Görüldü.
 
Ticari araçlara yönelik Kaçış Manevrası Asistanı prototipi, Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Derneği'nden ödül aldı.
ZF ve WABCO tarafından ortaklaşa geliştirilen EMA teknolojisi, yarı otonom çalışarak arkadan çarpma sonucu oluşan kazaların önüne geçiyor.
 
Friedrichshafen – ZF Friedrichshafen AG ve WABCO Holdings Inc. (NYSE: WBC)’in kısa bir süre önce ortaklaşa geliştirdikleri ve ticari araçlar için devrim niteliği taşıyan çarpışmaları önlemeye yönelik Kaçış Manevrası Asistanı (EMA), CLEPA tarafından 2017 İnovasyon Ödülü'ne layık görüldü. EMA prototipinde, ZF'nin aktif direksiyon teknolojisi ile birlikte WABCO’nun kamyon ve tırlara yönelik fren, denge kontrol ve araç dinamiği kontrol sistemleri yer alıyor. Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Derneği CLEPA, 100’ün üzerinde üye şirketi ve 20'den fazla ulusal ve Avrupalı ticari derneği bünyesinde bulunduruyor.
 
2017 CLEPA İnovasyon Ödülü; Çevresel Etkiler, Emniyet, Bağlantısallık, Otomasyon ve İş Birliği kategorilerindeki lider otomotiv tedarikçileri ve araç üreticileri tarafından geliştirilen yenilikçi teknolojilerin ve çözümlerin üstün başarısını ödüllendiriyor. CLEPA’nın sektörün uzman isimlerinden oluşan uluslararası jürisi, Kaçış Manevrası Asistanı teknolojisini Emniyet ve İş Birliği kategorilerinde değerlendirdi. Avrupa genelindeki 31 üreticinin toplamda 56 teknolojik inovasyonunu değerlendiren jüri şu kriterleri baz aldı: Başarma tutkusu, teknolojinin pazara uygunluğu, etkisi ve kalitesi.
 
CLEPA Başkanı Roberto Vavassori konuyla ilgili şunları söyledi: “Söz konusu mobilite olduğunda yol emniyeti bizim politik ve teknolojik gündemimizin en başında gelir. WABCO ve ZF tarafından geliştirilen bu inovasyon gösteriyor ki yol emniyeti sadece binek araç ve motosikletlerle sınırlı kalmayıp, ticari araçları da kapsıyor. Bu inovasyon ayrıca, otomotiv tedarikçileri arasındaki iş birliğinin başarıya ve daha iyi bir mobiliteye zemin hazırlayabileceğini gösteriyor.”
 
ZF'de Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı olan Dr. Harald Naunheimer şunları ilave etti: “ZF ve WABCO tarafından ortaklaşa geliştirilen Kaçış Manevrası Asistanı ile kazanılan bu başarı, emniyetin tüm araç sürücülerini ve yolcuları kapsayacak şekilde artırılabileceğini gösteriyor. Bu teknoloji aynı zamanda ZF’nin kazaların olmadığı bir otomotiv dünyasını hedefleyen “Vision Zero” vizyonuna bağlılığını da ortaya koyuyor.”
 
WABCO Mühendislik Başkan Yardımcısı Dr. Christian Brenneke ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kaçış Manevrası Asistanı ile dünya genelinde tanınan ve prestijli bir dernek olan CLEPA'dan 2017 İnovasyon Ödülü'nü almak bizi fazlasıyla onurlandırdı. Kaçış Manevrası Asistanı prototipi, WABCO’nun ve ZF'nin ticari araçlar için gelişmiş emniyet teknolojileri üretme alanındaki liderliğini ortaya koyuyor. EMA, WABCO’nun fren ve denge kontrol sistemleri ile ZF’nin aktif direksiyon teknolojisini ilk kez bir araya getirerek ticari araçları kapsayan otonom sürüş alanında önemli bir adım daha atılmasını sağlıyor.”
 
İlk kez Haziran 2016'da sergilenen Kaçış Manevrası Asistanı, WABCO’nun en gelişmiş radar güdümlü çarpışma önleme sistemi OnGuardACTIVE™ teknolojisinden faydalanıyor. Bir radar sensörü, trafikte sabit duran veya hareket halindeki araçları tespit ederek sürücüyü gerçekleşmesi muhtemel arkadan çarpmalar konusunda görsel, sesli ve titreşim yoluyla sinyaller göndererek uyarıyor. Sistem, arkadan çarpmayla oluşacak bir kazanın ne sürücü ne de otonom frenleme sistemiyle önlenemeyeceğini tespit ederse Kaçış Manevrası Asistanı devreye girerek sürücünün engel teşkil eden aracın yanından emniyetli bir şekilde geçip kullanmış olduğu kamyon veya tırı durdurabilmesini sağlıyor. Bu gibi durumlarda EMA'nın çarpışma önleme sistemi, WABCO'nun elektronik fren sistemi (EBS), gelişmiş acil fren sistemi (AEBS), elektronik denge kontrolü (ESC) ve araç dinamiği kontrol sistemleri ile ZF'nin elektro hidrolik ReAX direksiyon sistemini birbirine bağlayarak kazaların önüne geçilmesini sağlıyor.
 
ZF Friedrichshafen AG
ZF aktif ve pasif güvenlik teknolojilerinin yanı sıra, aktarma organları ve şasi teknolojisinde de küresel bir liderdir. Şirket yaklaşık 137.000 küresel çalışanı ile 40'a yakın ülkede 230 lokasyonda faaliyet göstermektedir. ZF, 2016 yılında 35,2 milyar €'luk satış gerçekleştirmiştir. ZF her yıl satışlarının yüzde 6'sını Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine ayırarak, yenilikçi teknolojilerin tasarlanması ve geliştirilmesi ile sürekli başarıyı hedeflemektedir. ZF dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden biridir.
 
ZF, araçların görmesini, düşünmesini ve harekete geçmesini sağlıyor. Sahip olduğu teknolojileri ile "Vision Zero" vizyonu - yani kazaların ve emisyonların hiç olmadığı bir otomotiv dünyası için çaba gösteriyor. Geniş portföyü ile ZF, otomobil, kamyon ve endüstriyel teknoloji sektörlerindeki mobilite ve hizmetleri daha da ileriye taşıyor.
 
WABCO
WABCO (NYSE: WBC), ticari araçların güvenliğini, verimliliğini ve bağlantısallığını geliştiren teknolojiler ve hizmetler sunan dünya lideri bir tedarikçidir. Yaklaşık 150 yıl önce kurulan WABCO, üst düzey sürücü desteği, frenleme, denge kontrolü, amortisör, şanzıman otomasyonu ve aerodinamiklerine yönelik çığır açıcı yeniliklere öncülük yapmaya devam etmektedir. Bağımsız sürüş dünyasına giden bir yol oluşturmayı hedeflediği için ulaşım endüstrisi ile işbirliği yapan WABCO ayrıca; kamyonları, tır kasalarını, kargoları, sürücüleri, iş ortaklarını ve filo yöneticilerini gelişmiş filo yönetim sistemleri ve mobil çözümleri ile eşsiz bir şekilde birbirlerine bağlamaktadır. WABCO'nun 2016 yılındaki resmi satış miktarı 2,8 milyar Dolar'dır. Yönetim merkezi Brüksel, Belçika'da bulunan WABCO'nun 40 ülkede 13.000 çalışanı bulunmaktadır. WABCO’nun 2016 Yıllık Raporu www.ar.wabco-auto.com adresinde mevcuttur.
 
Basın İlişkileri:
 
Buğra Çavuşoğlu, Regional Marketing Communications Management EEMEA,
Tel. +90 216 577 32 00, E-posta: bugra.cavusoglu@zf.com
 
Thomas Wenzel, Dış İletişim Direktörü,
Telefon: +49 7541 77-2543, E-posta: thomas.wenzel@zf.com
 
Frank Discher, Teknoloji ve Ürün İletişim,
Telefon: +49 7541 77-960770, E-posta: frank.discher@zf.com
 
Nina Friedmann, WABCO Küresel Basın İlişkileri,
Telefon: +49 6971 9168-171, E-posta: wabco@klenkhoursch.de
 
Alexander De Bock, WABCO Yatırımcılar ve Analistler ile İlişkiler,
Telefon: +1 248 270-9287, E-posta: investorrelations@wabco-auto.com

 

Kaynak :ZF Group