6.Ege Buluşmaları Üye Toplantısı Gerçekleşti

6.Ege Buluşmaları Üye Toplantısı Gerçekleşti
21 Kasım 2013, Perşembe 06:21
Bu yıl ikincisi düzenlenen TAYSAD İzmir Üye Toplantısı’nın açılışında konuşan Başkan Yardımcısı Mustafa Zaim, otomobil pazarında yüzde 78’e varan ithal oranına dikkat çekerek, iç pazarda yerli üretim dinamiğinin canlandırılması gerektiğini belirtti.

TAYSAD otomotivde yerli kullanımını artırmaya çalışıyor
 
“Otomotiv, yüzde 78 ithalatla kırmızı alarm veriyor”
 
TAYSAD Başkanı Dudaroğlu: “sektördeki 59 Ar-Ge merkezinin 47'si TAYSAD üyesine ait. Eşdeğer çalışan sayısı 30’a düşerse Ar-Ge merkezi sayısı artar”
 
Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün: “Sektör kırmızı alarm veriyor. Yüzde 78 ithalat çok dikkat çekici.”
 
TAYSAD Başkan Yardımcısı Zaim: “İç pazarda yerli üretimin dinamiği canlandırılmalı.”
 
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), otomotiv sektöründe Ar-Ge yatırımlarıyla yerli üretimi güçlendirmeye çalışıyor. Yüzde 78’e ulaşan ithalat oranı sektör açısından tehlikeli bulundu.
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen TAYSAD İzmir Üye Toplantısı’nın açılışında konuşan Başkan Yardımcısı Mustafa Zaim, otomobil pazarında yüzde 78’e varan ithal oranına dikkat çekerek, iç pazarda yerli üretim dinamiğinin canlandırılması gerektiğini belirtti.
 
 
 
Otosan’dan ithalat uyarısı
 
Toplantıya konuk olarak katılan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ile Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da sektörün gündemindeki konuları değerlendirdiler.
 
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Otomotiv sektörü lokomotif bir sektördür. Sektör bugün kırmızı alarm veriyor. Yüzde 78 ithalat çok dikkat çekicidir.” dedi.
 
Meslek liselerinin önemine de değinen Yenigün, “Ben meslek lisesi mezunuyum. Beni meslek lisesi mezunu olduğum için Ford Otosan’a almadılar. Bana çarpma bölme testi yapmadılar ama çok ilgi çekici bir teste tabii tuttular ve ben o testi geçerek şu an bulunduğum pozisyona geldim. Bizim işimize mühendislerin çok büyük katma değeri var ama meslek lisesi mezunu olan, bu işin mutfağından yetişmiş arkadaşlarımız da en az mühendis arkadaşlarımız kadar yetenekli’’ diye konuştu.
 
 
 
Çare Ar-Ge merkezleri…
 
TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu da dernek faaliyetlerine yer verdiği konuşmasında, "Amacımız, sektörümüzün marka değerini öne çıkararak tedarikçilerimiz arasından da küresel markaların çıkmasına ve otomotiv tedarik sanayinin marka değeri yüksek, katma değeri yüksek, rekabet gücü yüksek öncü bir sektör olmasına destek olmaktır" dedi.
 
Otomotiv sektöründe 59 Ar-Ge merkezinin bulunduğuna belirten Dudaroğlu, şöyle konuştu: “Bu merkezlerin 47'si TAYSAD üyesine aittir. Ar-Ge merkezlerinin çalışan sayısının eşdeğer 30 kişiye düşürülmesi, özellikle tedarik sanayi firmalarında yapılmakta olan Ar-Ge çalışmalarına ivme kazandıracak ve TAYSAD üyelerinin nitelikli Ar-Ge merkezi sayısını artıracaktır.” 
 
TAYSAD, toplantıda  “Atma Değerlendir, Meslek Okullarını Güçlendir” sosyal sorumluluk  projesi kapsamında, kalibrasyona uygun olmayan ölçü aletlerinin toplanarak bunların meslek liselerindeki öğrenciler tarafından kullanılmasının sağlanacağını da duyurdu.