İstanbul Üye Toplantısı Gerçekleştirildi.

İstanbul Üye Toplantısı Gerçekleştirildi.
18 Kasım 2013, Pazartesi 06:13
TAYSAD, üyelerini alternatif finansman yöntemlerini kullanmaya çağırdı ‘Güçlü Sanayi, Güçlü Marka’ sloganıyla otomotiv tedarik sanayini küresel bir güce dönüştürmek isteyen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), üyelerini küresel markalaşma yolunda sermaye yapılarını güçlendirmeye ve şeffaflaşmaya çağırırken, farklı finansal enstrümanlara da dikkat çekti.

TAYSAD, üyelerini alternatif finansman yöntemlerini kullanmaya çağırdı
 
‘Güçlü Sanayi, Güçlü Marka’ sloganıyla otomotiv tedarik sanayini küresel bir güce dönüştürmek isteyen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), üyelerini küresel markalaşma yolunda sermaye yapılarını güçlendirmeye ve şeffaflaşmaya çağırırken, farklı finansal enstrümanlara da dikkat çekti.
 
Tedarik sanayicilerinin finansal yapılarını güçlendirebilmeleri için halka arzla birlikte İMKB’yi ve girişim sermayesi fonlarını işaret eden TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, bunun otomotiv endüstrisinde yerli marka yaratmada katkı sağlayabileceğine inandığını söyledi. 
 
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu
 
TAYSAD, 2013 yılının ilk üye toplantısında üyeleri ile bir araya geldi. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, 2012’de üyelerinin 17,5 milyar dolarlık ciro, 6 milyar dolarlık doğrudan ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatarak otomotiv endüstrisinin en dinamik ayağı olduklarına işaret etti. Göreve başladığından bugüne ‘Güçlü Sanayi, Güçlü Marka’ sloganıyla ilerlediklerini aktaran Dudaroğlu, her platformda üyeleri arasından küresel markalar çıkarmak hedefiyle çalıştıklarını vurguladı.
 
Katma değer artacak, Türk markası çıkacak
 
Dudaroğlu, “Markalaştıkça yerellikten küreselliğe, düşük marjdan yüksek katma değerlere ulaşacağız. Ar-Ge yetkinliklerimiz geliştikçe, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünlerimiz arttıkça marka değerimiz de artacaktır. Türk markası böyle yaratılacaktır” diye konuştu.
 
Avrupa’daki üretimin bu bölgeden yükselen pazarlara doğru kaçtığını da hatırlatan Dudaroğlu, Türkiye’nin bunu çok iyi kullanması gerektiğinin altını çizdi. Avrupa’ya kalitesi, verimliliği, yetişmiş insan kaynağı, dizayn ve Ar-Ge yatırımları ile hizmet verebilecek en yakın ve rekabetçi ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan TAYSAD Başkanı, 2023 hedeflerine dikkat çekerek, “Hükümetimizin gelecek vizyonu çerçevesinde firmalarımızın ihracatla büyüyebilmesi için, adet ve katma değer artışı sağlaması gerekiyor. Bunun için motor aktarma organları, elektrik elektronik parçalar, gömülü yazılım sistem tedarikçiliği ve yeni nesil malzeme konularında yatırım yaparak katma değerli ürün yapısına yönelmeliyiz” şeklinde konuştu.
 
Halka arz ve Girişim Sermayesi Fonlarının önemi anlatıldı
 
Yatırım için de sermaye yapısının güçlü olması gerektiğine işaret eden Dudaroğlu, üyelerine alternatif finans kaynaklarına erişebilmeleri için halka arzla birlikte İMKB ve girişim sermayesi fonlarını gösterdi. 
 
İMKB Kotasyon Müdürü Sertaç Karaağaoğlu 
 
Üye toplantısının konukları arasında yer alan İMKB Kotasyon Müdürü Sertaç Karaağaoğlu da tedarikçilere halka arz süreçlerini ve firmalara sağlayacağı avantajları anlattı. 
 
Gen & Temizer - Özer Hukuk Bürosu Ortağı Avukat Baran Gen 
 
Avukat Baran Gen ise girişim sermayesi fonlarıyla ilgili TAYSAD üyelerini bilgilendirerek, finansal açıdan güçlenebilmek için farklı enstrümanların önemine değindi.  
 
TAYSAD Almanya Ofisi Temsilcisi Ahmet Yılmaz
 
Toplantıda TAYSAD Almanya Ofisi Temsilcisi Ahmet Yılmaz'da 2013 yılı Almanya Ofisi faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.
 
TAYSAD Eski Dönem Yönetim Kurulu Başkanları Ömer İltan Bilgin, Ömer Burhanoğlu, Celal Kaya ve TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu